Truva Gençlik
Kudüm """ Uyeol
Truva Gençlik
Kudüm """ Uyeol
Truva Gençlik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pagerank

AnasayfacanlıtvAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kudüm """

YazarMesaj
#.:$eF:.#
Sözelcimoderatör
Sözelcimoderatör
#.:$eF:.#

Kudüm """ 111
Rep LwL : 10

Kudüm """ Empty
MesajKonu: Kudüm """   Kudüm """ I_icon_minitimePerş. Eyl. 17, 2009 9:11 pm

Kudüm """ Kudum.2
Yanyana koyulmuş birbirinden farklı büyüklükteki tas biçimli 2 ayrı gövdeye deri gerilmesi ile oluşur. "Zahme" adı verilen yumuşak veya orta yumuşaklıkta ağaç sopalarla çalınır. Gövdeyi meydana getiren 2 çanak, dövme bakır veya ağaçtan imal edilirler. İki çanağın büyüklüğü birbirinden farklı olmasının nedeni, icra sırasında farklı tını elde etmek içindir. Kalın tını veren çanağın adı DÜM, tiz tınıya sahip olanın adı TEK tir. Çapı 15-16 cm olan dümün derinliği 30-32 cm., çapı 14-15 cm. olan tekin derinliğiyse 28-30 cm.dir.
Bu iki çanağın üstüne gerilmesi için kullanılan deve veya keçi derisinin kalınlıkları da, düm üstüne 2 mm., tek üstüne 1 mm.olmak üzere birbirinden farklıdır. Gövdenin altına kudümün yerle temas ederek tınısının değişmesini önlemek ve çalan kişiye icrayı kolaylaştıracak eğimi verebilmek için "simit adı verilen ortası boş silindirler konur.
AKORDU
Kudümün vurmalı çalgı olarak belli bir akordu yoktur. Ancak üstadlar Dümün icra edilen makamın karar sesine tekin ise makamın güçlü derecesine çekilmesini uygun görürler.

Kudüm """
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Piyano """
» Kanun """
» Obua """
» " Prototype "
» Kemençe ""